związek partnerski
LIFESTYLE

Związek partnerski – czy to klucz do sukcesu?

Nie ma recepty na idealny związek, bo takich chyba nie ma. Piszę to z perspektywy osoby, która ma drugiego męża i tzw. rodzinę patchworkową.
Taka relacja ma sporo utrudnień, bo wiążemy się z kimś, kto ma nie tylko bagaż doświadczeń, ale również bagaż w postaci eksmałżonka, często też dzieci z poprzedniego związku. Ideały nie istnieją, a takie związki nigdy nie są łatwe i nie dajcie sobie wmówić, że miłość zwycięży wszystko i jakoś to będzie. Jeśli jakoś ma być, trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i bezwzględnie pracować nad sensowną relacją. Wbrew pozorom nie jest łatwo stworzyć związek partnerski.

związek partnerski

Dzieci z poprzedniego związku

Jeśli nie zaakceptujesz dzieci swojego partnera, Twój związek będzie miał średnie szanse na przetrwanie… Nikt nie lubi być odrzucany, więc zaakceptuj to, że Twój partner ma dzieci. Postaraj się być dla nich oparciem i bratnią duszą. Nie zastępuj matki/ojca, których mają. Dawaj dobry przykład, traktuj jak członka rodziny i po prostu bądź.
Czy to jest łatwe zadanie? Wiem że nie… Kiedy związałam się z moim obecnym mężem, sama nie miałam dzieci i dla mnie najtrudniejsze było to, że nie jestem dla niego najważniejsza. Nikt z nas nie lubi być na drugim planie i nie było mi łatwo się z tym pogodzić.
Jak to jest być drugą żoną? Na pewno inaczej. Trzeba dużej dojrzałości by wszystko ze sobą pogodzić, ale o byciu tą drugą już troszkę pisałam tutaj więc nie ma sensu się powtarzać.

rodzicielstwo

Image by 4144132 from Pixabay

Warto zdawać sobie sprawę, że dzieci partnera nie zaakceptują nas, jeśli my nie zaakceptujemy ich. Nic na siłę, ale warto od początku pracować na dobrą relację. Nie udawaj, że dzieci nie istnieją. One są, a Ty masz wpływ na to jakimi ludźmi kiedyś będą. Nie zapominaj, że każde doświadczenie kształtuje młodego człowieka i buduje jego pewność siebie.

Związek partnerski, czyli czego oczekujesz od swojego partnera?

Myślę, że w tym wypadku regułka będzie dość standardowa i oczywista…
Dla kobiet ważna jest bliskość, wsparcie, zaufanie i w miarę równy udział w obowiązkach. Masz dzieci? To pamiętaj, że jako rodzic masz obowiązek się nimi zająć. Tłumaczenie wróciłem z pracy, jestem zmęczony, raczej nie sprawi, że dzieci zajmą się same sobą. Śmieci też się same nie wyniosą, tak samo jak brudne naczynia nie wejdą same do zmywarki, a zakupy do lodówki. Bądźmy wobec siebie fair. Cichym zabójcą każdego związku są kłótnie o obowiązki. Nikt nie lubi być wykorzystywany…

Okazywanie uczuć

Bliskość w związku jest bardzo ważna i pozwala załagodzić różne konflikty. I nie, nie mam tu na myśli tzw. seksu na zgodę (co pewnie od razu przyszło na myśl męskiej części czytających).
Pisząc o bliskości mam na myśli również takie proste rzeczy, jak przytulenie kogoś, uśmiech, muśnięcie w policzek. Tak po prostu z potrzeby serca, by okazać komuś miłość w ciągu dnia.
Takie małe gesty, budują więź i bliskość, co ułatwia dojście do porozumienia w codziennych życiowych sytuacjach. To w sumie oczywiste, że inaczej traktujemy kogoś kogo darzymy uczuciem, a inaczej kogoś kto działa nam na nerwy.

związek

Image by Deflyne Coppens from Pixabay

Budowanie poczucia wartości

Jednym z problemów jakie dostrzegam w relacjach damsko-męskich, jest próba pozbawienia tej drugiej osoby poczucia wartości. Dziwny sposób okazywania uczuć, który jak mniemam ma na celu, podcięcie skrzydeł i próbę zatrzymania tej drugiej osoby przy sobie. Hmm… jeśli uważasz, że wytykając błędy i niedoskonałości, bliskiej Ci osobie, zatrzymasz ją przy sobie, to jesteś w sporym błędzie. Owszem bywa tak, że podkopywana latami samoocena spada do zera, ale to wciąż wyjątki. Spora większość uzna, ze jeśli dla Ciebie nie jest wystarczająco dobra, to znajdzie kogoś, dla kogo będzie wyjątkowa.

Złota zasada

Prosta złota zasada… Traktuj partnera tak jak sam/a chcesz być traktowany/a. Pamiętaj, że drogą do sukcesu jest stworzenie związku partnerskiego.
Proste, ale jednoczenie trudne do wprowadzenia, zwłaszcza wygodnej płci męskiej, która z natury nie lubi się w domu udzielać.

A na koniec najgorsza i największa prawda. Nie ma idealnych związków, tak jak nie ma idealnych ludzi. Każdy związek przechodzi lepsze i gorsze momenty, kluczem do sukcesu jest dialog i kompromis.

IDEALNA MATKA NIE ISTNIEJE

komentarzy 11

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *