Związek partnerski – czy to klucz do sukcesu?

związek partnerski

Nie ma recepty na idealny związek, bo takich chyba nie ma. Piszę to z perspektywy osoby, która ma drugiego męża i tzw. rodzinę patchworkową.
Taka relacja ma sporo utrudnień, bo wiążemy się z kimś, kto ma nie tylko bagaż doświadczeń, ale również bagaż w postaci eksmałżonka, często też dzieci z poprzedniego związku. Ideały nie istnieją, a takie związki nigdy nie są łatwe i nie dajcie sobie wmówić, że miłość zwycięży wszystko i jakoś to będzie. Jeśli jakoś ma być, trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i bezwzględnie pracować nad sensowną relacją. Wbrew pozorom nie jest łatwo stworzyć związek partnerski.

związek partnerski

Dzieci z poprzedniego związku

Jeśli nie zaakceptujesz dzieci swojego partnera, Twój związek będzie miał średnie szanse na przetrwanie… Nikt nie lubi być odrzucany, więc zaakceptuj to, że Twój partner ma dzieci. Postaraj się być dla nich oparciem i bratnią duszą. Nie zastępuj matki/ojca, których mają. Dawaj dobry przykład, traktuj jak członka rodziny i po prostu bądź.
Czy to jest łatwe zadanie? Wiem że nie… Kiedy związałam się z moim obecnym mężem, sama nie miałam dzieci i dla mnie najtrudniejsze było to, że nie jestem dla niego najważniejsza. Nikt z nas nie lubi być na drugim planie i nie było mi łatwo się z tym pogodzić.
Jak to jest być drugą żoną? Na pewno inaczej. Trzeba dużej dojrzałości by wszystko ze sobą pogodzić, ale o byciu tą drugą już troszkę pisałam tutaj więc nie ma sensu się powtarzać.

rodzicielstwo

Image by 4144132 from Pixabay

Warto zdawać sobie sprawę, że dzieci partnera nie zaakceptują nas, jeśli my nie zaakceptujemy ich. Nic na siłę, ale warto od początku pracować na dobrą relację. Nie udawaj, że dzieci nie istnieją. One są, a Ty masz wpływ na to jakimi ludźmi kiedyś będą. Nie zapominaj, że każde doświadczenie kształtuje młodego człowieka i buduje jego pewność siebie.

Związek partnerski, czyli czego oczekujesz od swojego partnera?

Myślę, że w tym wypadku regułka będzie dość standardowa i oczywista…
Dla kobiet ważna jest bliskość, wsparcie, zaufanie i w miarę równy udział w obowiązkach. Masz dzieci? To pamiętaj, że jako rodzic masz obowiązek się nimi zająć. Tłumaczenie wróciłem z pracy, jestem zmęczony, raczej nie sprawi, że dzieci zajmą się same sobą. Śmieci też się same nie wyniosą, tak samo jak brudne naczynia nie wejdą same do zmywarki, a zakupy do lodówki. Bądźmy wobec siebie fair. Cichym zabójcą każdego związku są kłótnie o obowiązki. Nikt nie lubi być wykorzystywany…

Okazywanie uczuć

Bliskość w związku jest bardzo ważna i pozwala załagodzić różne konflikty. I nie, nie mam tu na myśli tzw. seksu na zgodę (co pewnie od razu przyszło na myśl męskiej części czytających).
Pisząc o bliskości mam na myśli również takie proste rzeczy, jak przytulenie kogoś, uśmiech, muśnięcie w policzek. Tak po prostu z potrzeby serca, by okazać komuś miłość w ciągu dnia.
Takie małe gesty, budują więź i bliskość, co ułatwia dojście do porozumienia w codziennych życiowych sytuacjach. To w sumie oczywiste, że inaczej traktujemy kogoś kogo darzymy uczuciem, a inaczej kogoś kto działa nam na nerwy.

związek

Image by Deflyne Coppens from Pixabay

Budowanie poczucia wartości

Jednym z problemów jakie dostrzegam w relacjach damsko-męskich, jest próba pozbawienia tej drugiej osoby poczucia wartości. Dziwny sposób okazywania uczuć, który jak mniemam ma na celu, podcięcie skrzydeł i próbę zatrzymania tej drugiej osoby przy sobie. Hmm… jeśli uważasz, że wytykając błędy i niedoskonałości, bliskiej Ci osobie, zatrzymasz ją przy sobie, to jesteś w sporym błędzie. Owszem bywa tak, że podkopywana latami samoocena spada do zera, ale to wciąż wyjątki. Spora większość uzna, ze jeśli dla Ciebie nie jest wystarczająco dobra, to znajdzie kogoś, dla kogo będzie wyjątkowa.

Złota zasada

Prosta złota zasada… Traktuj partnera tak jak sam/a chcesz być traktowany/a. Pamiętaj, że drogą do sukcesu jest stworzenie związku partnerskiego.
Proste, ale jednoczenie trudne do wprowadzenia, zwłaszcza wygodnej płci męskiej, która z natury nie lubi się w domu udzielać.

A na koniec najgorsza i największa prawda. Nie ma idealnych związków, tak jak nie ma idealnych ludzi. Każdy związek przechodzi lepsze i gorsze momenty, kluczem do sukcesu jest dialog i kompromis.

 

Po więcej z życia wziętych pogadanek, zapraszam na Youtube Instagram.

Joanna Malinowska

IDEALNA MATKA NIE ISTNIEJE

Możesz również polubić

 1. Aleksandra ze StyleVibes.pl

  Dla mnie to przede wszystkim szacunek do drugiej osoby jest ważny, i to o nim należy przede wszystkim pamiętać.

 2. Bardziejmilo

  Ja znam ten problem ze strony dziecka. Moja mama związała się drugi raz. No były lepsze i gorsze dni 🙂

 3. Sandra Kozłowska

  Nie ma związków idealnych i nigdy w takie nie uwierzę. Kiedyś przeczytałam mądre zdanie, że jeżeli chcesz mieć szczęśliwy związek to niczego nie wymagaj od drugiego człowieka

 4. TinaHa

  Znam bycie w drugim małżeństwie od strony dziecka, gdyż właśnie moi rodzice związali się mając za sobą bagaż doświadczeń. Oboje mieli już dzieci, które musiały zaakceptować siebie na wzajem, a potem mnie – najmłodszego wspólnego potomka. Na szczęście w naszym przypadku każdy z każdym na dobry kontakt i to chyba najważniejsze.

  1. PrawieIdealna

   Cieszę się że udało się zbudować fajną relację, ale zakładam że samo się nie zrobiło i trzeba było też trochę dać od siebie. Fajnie że Wam się udało.

 5. Radosław Olech

  Tworzenie dobrego związku partnerskiego bywa trudne, ale to właśnie w tych trudnych momentach uczymy się o sobie nawzajem najwięcej 🙂 U nas podstawą jest rozmowa i mówienie o swoich oczekiwaniach, pragnieniach, o tym, czego oboje chcemy na pewno 🙂

  1. PrawieIdealna

   Ważne że rozmawiacie i chcecie porozumienia. Chyba najtrudniej jest gdy jednemu z partnerów już przestaje zależeć…

 6. todoarmo. pl

  Bardzo podoba mi się zdanie traktuj swojego partnera tak jak byś sam chciał być traktowany.

  1. PrawieIdealna

   Niby proste ale niestety nie każdy tak chce funkcjonować.

 7. Ptysia

  Moim zdaniem każdego człowieka powinniśmy taktować tak, jak sami byśmy chcieli być traktowani 🙂 Taką zasadę wyznaję w życiu, nie tylko w związku 🙂

  1. PrawieIdealna

   To dobra zasada. Wzajemny szacunek jest ważny i ułatwia budowanie więzi.

error: Content is protected !!