Biodegradowalna myjka, którą sama możesz zrobić

Biodegradowalna myjka

Skoro kliknęłaś w ten artykuł to z pewnością tak jak ja szukasz eko rozwiązań w swoim domu. Z pewnością jednym z takich rozwiązań będzie biodegradowalna myjka, którą sama możesz zrobić.

Od jakiegoś roku staram się żyć, produkując mniej śmieci. Poszukiwania ekologicznych rozwiązań nie zawsze są proste, ale z czasem udaje się wypracować pewne eko nawyki. W ostatnim czasie zaczęłam szukać sposobu by zastąpić gąbki/myjki z tworzyw sztucznych. Głównie zależało mi na znalezieniu czegoś do kuchni. Nie bardzo odpowiada mi rozwiązanie w postaci szczotki, bo takie rozwiązanie zwyczajnie nie do wszystkiego się nadaje. W czeluściach Internetu, w końcu znalazłam coś co zastąpi mi tradycyjną gąbkę. Jest to biodegradowalna myjka, a w dodatku mogę ją zrobić sama.

Biodegradowalna myjka, którą możesz zrobić sama

Rozwiązaniem okazał się sznurek jutowy i podstawowe umiejętności robienia na szydełku. Jeśli umiesz robić na drutach, spokojnie też sobie poradzisz. Okazało się że sznurek jutowy już mam w domu. Jakiś czas temu przerabiałam swoją starą lampę, a że wyszło całkiem fajnie myślę że również tutaj na blogu pochwalę się efektem tamtej przeróbki. Tymczasem wróćmy do kuchennej myjki i reszki jutowego sznurka, który możesz kupić m.in. w sklepach internetowych wpisując frazę jutowy sznurek, ale także w sklepach budowlanych.

Mając taki sznurek, wystarczą już tylko podstawowe umiejętności obsługi szydełka, bądź na drutach i z pewnością zrobisz sobie myjkę o dogodnym dla siebie kształcie i rozmiarze.

Ja zrobiłam sobie dwa rodzaje. Jedna jest bardziej zbita i z kieszonką na palce. Jej używam w przypadku bardziej uporczywych zanieczyszczeń. Za to okrągła jest stosowana do zwykłego mycia, w przypadku mniejszych zabrudzeń.

Obie wykonałam na szydełku, a wykonanie jednej myjki nie zajęło mi więcej jak 30 minut.

Jeśli nie macie zdolności manualnych i nie potraficie sami wykonać myjki, nie ma problemów, w Internecie znajdziecie wszystko. Jeśli lubicie wspierać twórców handmade to może Tutaj znajdziecie coś dla siebie. Natomiast w Internecie jest naprawdę sporo tego typu produktów i TU możecie porównać ich ceny.

Jak dbać o jutową myjkę

Zasada dbania o taką myjkę jest dość prosta i intuicyjna. Tak samo przecież postępujemy w przypadku tradycyjnych gąbek kuchennych. Musicie zadbać o wypłukanie resztek z myjki i zadbać o to, by miała warunki do wyschnięcia, między jednym, a drugim użyciem. Moje myjki mają sznurkowy haczyk, dzięki temu mogę je powiesić na kuchennym wieszaczku. Przepłukaną myjkę możecie też powiesić na ciepłym kaloryferze, to z pewnością ułatwi suszenie.

Poza tym raz na jakiś czas piorę myjkę razem z innymi ścierkami kuchennymi, bo jednak co pranie mechaniczne to pranie mechaniczne.

Jeśli z jakiegoś powodu myjka ma nieprzyjemny zapach moczę ją kilka minut we wrzącej wodzie wraz z sodą oczyszczoną i o brzydkim zapachu nie ma już śladu.

Trochę faktów

Myjka ze sznurka jutowego to świetne rozwiązanie, dla osób, dla których natura nie jest obojętna. Jutowy sznurek to w 100% naturalne włókna pochodzące z rośliny z rodzaju juta. Rozłożą się w ciągu kilku miesięcy i będą stanowić kompost. Natomiast tradycyjna gąbka, wytworzona z tworzywa sztucznego rozkłada się nawet kilkaset lat. Co znaczy, że z pewnością będzie żyła dłużej niż Ty. Biorąc pod uwagę zalecenia, by wymieniać ją raz w tygodniu, rocznie wyrzucasz ich około 52 sztuk. W ciągu 50 lat zużyjesz ich około 2600szt. Teraz wyobraź sobie górę gąbek jaką wyprodukujesz w ciągu swojego życia. Czy nadal uważasz, że Ty jako jednostka nie możesz nic zrobić?

Możesz i to więcej niż myślisz. Nie czekaj dołącz do zielonej strony mocy i spróbuj zmienić nasz świat na lepszy. Znajdź swoje sprawdzone sposoby na to by być bardziej eko. I zadbaj by za kilkadziesiąt lat, Ty, Twoje dzieci i wnuki, nadal mogły cieszyć się pięknymi widokami. Chodzić po górach i pływać po morzach i oceanach.

Nie czekaj. Lepszego momentu niż ten już nie będzie…

 

Z mojej strony to tyle. Tradycyjnie zapraszam na Youtube Instagram po więcej z życia wziętych pogadanek.

Joanna Malinowska

Możesz również polubić

  1. Ania

    Bardzo ciekawa jest ta myjka, jednak ja chyba bym się nie przekonała. Też swoich nie wymieniam aż tak często, abym musiała robić taką multi ekologiczną 🙂
    https://redamancyy.blogspot.com/

    1. PRAWIE idealna

      Przy naszej sporej rodzinie to jednak raz w tygodniu taka gąbka do kosza leciała. Dlatego szukałam alternatywy. Nie ukrywam początki były trudne, było ciężko się przestawić ale z czasem polubiłam się z jutową myjką.

error: Content is protected !!